Na co si dát pozor při koupi novostavby?

Koupě novostavby se od pořízení staršího bytu může lišit. Jiné je také jednání s developerem a s realitkou. Zvažujete koupi novostavby? Přečtěte si, na co si dát pozor.

  1. Prověřte si developerskou skupinu. Je pro vás garantem kvality stavby, která ještě není dokončená. Chcete si být jistí, že vám dodá to, co slibuje? Pak se raději spolehněte na velkého developera, se kterým mají klienti dobré zkušenosti. Můžete se jít podívat na jeho hotové projekty a zkontrolovat jejich kvalitu.
  2. Záruku a vymáhání nápravy kvality si zajistěte v samotné smlouvě před uzavřením kupní smlouvy.
  3. Dejte si pozor na developery, kteří financují projekt z peněz klientů (mnohdy uvádějí „z vlastních zdrojů“). Znamená to, že když neprodají dostatek bytů z minulého projektu, na dokončení toho vašeho nemusí zbýt peníze. Preferujte proto financování z bankovního úvěru. Banka si developera předem prověří, a navíc v případě problému celý projekt sama přebere a dokončí. O něco riskantnější je pak financování soukromým investorem – zde se spoléhejte pouze na známá jména.
  4. Zajímejte se, kdy bude celý projekt dokončen, abyste roky nebydleli na staveništi.
  5. Zjistěte si od developera (v majetkoprávním elaborátu), jaké pozemky vám budou patřit a zvažte, jaké poplatky z toho plynou (například za údržbu velkého parku). Dejte si zejména pozor, zda společenství vlastníků bude patřit celý pozemek pod domem včetně přístupové cesty. Tu může vlastnit také městská část, nikdy by ale neměla zůstat ve vlastnictví developera.
  6. Myslete na to, že pokud bude společenství vlastníků příliš velké, bude náročné rozhodovat ohledně společného majetku.
  7. Z kupní smlouvy si zjistěte, jaké příslušenství k vašemu bytu patří. V případě budoucího prodeje nebo pronájmu bytu / samostatného příslušenství je výhodnější příslušenství kupovat jako samostatnou jednotku, která není součástí bytu ani společných prostor. To platí pro garáž, parkovací stání a sklep. Balkony a lodžie obvykle bývají součástí společných prostor (fasády) a vy k nim dostanete výhradní právo užívání.
  8. Ověřte si v katastru, zda opravdu kupujete bytovou jednotku (nikoliv třeba ubytovací jednotku či ateliér). V opačném případě si vyžádejte nižší cenu.

Právník nebo advokát!

Přijde vám to složité? Doporučuji využít služby právníka či advokáta, který za vás zkontroluje kupní smlouvu, ověří, zda developer opravdu vlastní pozemek a budovu, že je jeho bankovní úvěr v pořádku a že jsou lidé, se kterými jednáte, pověřeni platnou plnou mocí. Na kontrolu kvality doporučuji přizvat odborného inspektora, který ideálně stavbu zkontroluje v přípravné fázi, následně po dokončení hrubé stavby, při přejímce či po nastěhování. Myslete na to, že případné reklamace můžete uplatnit do 2 let od převzetí.

1920 1280 Tomáš Klaban