Co je to PENB a co se z něj můžu dozvědět?

Pokud řešíte nákup, prodej, pronájem nebo rekonstrukci nemovitosti, už jste o PENB pravděpodobně slyšeli. Grafickou část PENB jste nejspíš viděli při vstupu do veřejných budov nebo jste podobný graf zaznamenali při nákupu domácích spotřebičů. Co se z něj ale můžete dozvědět a proč je pro vás důležitý?

Za zkratkou PENB stojí průkaz energetické náročnosti budovy, který má asi 15 stran. Pro vás je podstatná jeho grafická část. Často bývá zaměňován s energetickým štítkem obálky budovy (EŠOB), PENB je však mnohem komplexnější.

Na základě PENB můžete porovnat jednotlivé nemovitosti, které se zařazují do klasifikačních tříd od A (mimořádně úsporná) až po G (mimořádně neúsporná). Ta se určuje odborným výpočtem, který zjednodušeně řečeno zahrnuje vytápění, ohřev vody, větrání, klimatizaci a osvětlení. Bere se v potaz to, jak je nemovitost velká, k jakému účelu se používá a z jaké je stavební konstrukce.

Při prodeji nebo pronájmu musí být kupujícímu či nájemci předáno PENB nejpozději při podpisu kupní (nájemní) smlouvy. U novostavby je vyžadováno vždy a u rekonstrukce, která mění více než 25 % obálky budovy rovněž. Samozřejmě platí, že čím je nižší klasifikační třída, tím budou úspornější provozní náklady. Lépe hodnocená nemovitost má také vyšší cenu, zároveň se bude lépe prodávat.

Z PENB nevyčtete reálné provozní náklady na energie, ale budete mít představu o standardním provozu nemovitosti při průměrné zimě, vnitřní teplotě, době svícení či spotřebě vody. Reálná spotřeba se může lišit v závislosti na venkovních teplotách i chování obyvatel domu (např. vytápí pouze jednu místnost vs. koupe se denně v horké vaně).

Co se tedy v PENB dozvíte?

  • Energeticky vztažná plocha se měří po jednotlivých podlažích vždy k vnějším okrajům obvodových stěn – proto je větší než užitná plocha.
  • Klasifikační třída ukazuje hodnotu na základě neobnovitelné primární energie. Může se například stát, že úplně stejný dům bude při vytápění plynem spadat do třídy C, zatímco při vytápění elektřinou do třídy G.
  • Graf rozdělení dodané energie: V jakém poměru budete spotřebovávat elektřinu a plyn.
  • Průměrný součinitel prostupu tepla ukazuje, jak kvalitně je dům zateplen.
  • Z měrné potřeby tepla na vytápění vyčtete tepelně-izolační vlastnosti budovy bez ohledu na účinnost topného systému. Je to tedy energetický výstup z nemovitosti způsobený ztrátami obálky.
  • Celková dodaná energie je energie vstupující do budovy (např. množství plynu zaznamenaného plynoměrem). Počítají se do ní ale i pevná paliva a solární záření.
  • Z dílčího ukazatele energetická náročnosti lze vyčíst, zda nejvíc energie připadá například na osvětlení či vytápění. Podle něj se můžete orientovat, pokud chcete snížit spotřebu a ušetřit.
  • Na průkazu najdete také jméno energetického specialisty, který ho zpracoval, dále evidenční číslo průkazu a dobu jeho platnosti (standardně 10 let nebo do větší rekonstrukce budovy). PENB zpracovává energetický specialista, který má k tomu oprávnění (dohledatelné na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu).

Co se z PENB naopak nedozvíte?

Kolik ve skutečnosti zaplatíte za energie, spotřebu energie pro domácí spotřebiče, užitnou plochu všech místností (energetický vztažná plocha je větší, zahrnuje totiž i obvodové stěny). Nezjistíte ani, zda má nemovitost nějaké technické poškození (např. do ní zatéká) a jak je tlustá tepelná izolace.

Pomohl jsem vám konečně pochopit PENB jednoduše a bez zbytečných technických parametrů? Pak článek sdílejte, třeba pomůže i někomu dalšímu.

1920 1280 Tomáš Klaban