Proč využít advokátní úschovu při koupi nemovitosti?

Platba při koupi nemovitosti může být trochu oříšek. Prodávající vyžaduje peníze před převodem nemovitosti, kupující mu naopak dopředu zaplatit nechcete, protože se byt nebo dům stává jeho až při zápisu vlastnického práva do katastru. Jak tuto zapeklitou situaci vyřešit?

Rozhodně se vyhněte převodu peněz na účet prodávajícího hned po podpisu kupní smlouvy. Nepřistupujte ani na zaslání 50 % kupní ceny před a 50 % po transakci. Při převodu takto vysoké částky se obezřetnost vyplácí. Mohlo by se stát, že prodávající sbalí peníze a návrh na vklad vlastnického práva do katastru buď nepodá, nebo bude zamítnut. Peníze by se vám tak mohly vrátit až za řadu let po ukončení soudního řízení.

K zaplacení kupní ceny byste měli využít služby třetí osoby

Ta od vás převezme peníze do úschovy, ale prodávajícímu je vyplatí až po splnění smluvních podmínek. Po vložení do úschovy s nimi ani jedna strana nemůže manipulovat.

Komu peníze svěřit? Máte 4 možnosti: advokát, notář, banka nebo realitní kancelář. Co je pro vás nejbezpečnější?

  • Realitní kancelář vám pravděpodobně peníze uschová zdarma, ale neposkytne vám 100% záruku. Nemá povinnost mít k této transakci speciálně vyhrazený účet. Kdyby se navíc stalo, že realitní kancelář zkrachuje, můžete o své prostředky přijít.
  • Bankovní úschova je bezpečná, ale drahá a často zdlouhavá. Většinou je podmíněná hypotečním úvěrem u stejné banky.
  • Advokát má potřebné vzdělání a dokáže odhalit každou právní vadu. Za úschovu sice zaplatíte, ale získáte 100% jistotu.
  • Notářská úschova je obdobná, ale cena za tuto službu je pevně stanovena vyhláškou a obvykle vás vyjde dráž.

Advokátní úschova je tedy nejlepším řešením. Připomeňme si její výhody:

  • Advokáta si můžete vybrat.
  • Vše je potvrzeno písemnou smlouvou bez právních závad.
  • Advokát si důkladně prověří toho, kdo peníze do úschovy vkládá.
  • Máte spoustu možností, jak peníze do úschovy složit: hotově, převodem, v české i cizí měně.
  • Peníze jsou uchovány na speciálním účtu – neohrozí je zkrachování advokátní kanceláře, exekuce ani úmrtí advokáta.
  • Advokát je ze zákona pojištěný na případnou škodu, kterou by mohl způsobit.
  • Veškeré úschovy jsou nahlášeny České advokátní komoře, která je může kontrolovat.
  • V případě, že k převodu nemovitosti nedojde, má kupující jistotu, že získá peníze zpět.
  • Daň z nabytí nemovitosti můžete zaplatit na účet finančního úřadu přímo z účtu úschovy.

Jak advokátní úschova funguje?

Oslovte vámi vybraného advokáta a ten vám sdělí, jaké informace a dokumenty bude k úschově potřebovat. Udělá vám cenovou nabídku své služby – může si účtovat odměnu paušální nebo procentuální podle výše složené částky. S advokátem pak sepíšete smlouvu potvrzenou ověřeným podpisem, která bude obsahovat podmínky vložení i výplaty peněz.

Advokát peníze uschová na účtu, který je veden na jeho jméno a vyhrazen přímo k této transakci. To znamená, že se na něm nachází prostředky pouze jediného klienta. Po splnění smluvních podmínek a na základě nového listu vlastnictví se peníze dostanou k prodávajícímu. V opačném případě se celá částka vrací kupujícímu. Stejným způsobem si u advokáta můžete uschovat také listiny (například návrh na katastr nemovitostí).

Jaké doporučení vám dám na závěr? Ačkoliv je advokát ze zákona pojištěn v minimální výši 5 milionů korun, je dobré si vyžádat připojištění nad rámec, a to ve výši částky, kterou skládáte. Toto pojištění se navíc nevztahuje na možnost uvedení chybného čísla účtu ze strany advokáta. Proto vám doporučuji zvolit advokáta, který má připojištění pro ztrátu finančních prostředků.

1280 854 Tomáš Klaban